Sprememba izhodiščne cene toplote za tarifne odjemalce
08. 05. 2015
Energetika Ljubljana je v zadnjih letih na svojih proizvodnih napravah izvedla večje tehnološke spremembe, ki so bile potrebne predvsem zaradi upoštevanja okoljskih zahtev, pa tudi starosti naprav, saj je večji del proizvodnih sredstev že amortiziranih. Poleg stalnih tekočih nadomeščanj iztrošenih osnovnih sredstev ter rednih vzdrževalnih del je družba realizirala večje investicije v enoti TOŠ na lokaciji Šiška, ki so bile povezane z zamenjavo goriva, iz uporabe mazuta na čistejši ELKO. Za te namene je bilo potrebno zamenjati dva vročevodna kotla in parni kotel, gorilnika in avtomatiko na obstoječem kotlu in preurediti rezervoarje za skladiščenje ELKO. Zaradi dotrajanosti pa je bilo potrebno tudi sanirati glavni dimnik. V enoti TE-TOL, na lokaciji Moste, so bile izvedene pomembne investicije povezane s sokurjenjem lesne biomase ter z remonti in posodobitvami naprav na blokih 1, 2 in 3 (zamenjava vrečastih filtrov, prilagoditev programske opreme, obnova generatorja, …) ter vršne kotlovnice.
Skladno z Uredbo o oblikovanju cen proizvodnje in distribucije pare in tople vode za namene daljinskega ogrevanja za tarifne odjemalce in na osnovi zgoraj navedenih razlogov je Energetika Ljubljana v mesecu marcu pristojnim organom podala predlog za spremembo izhodiščne cene toplote.
Podrobnejša obrazložitev spremembe cene - povišanja fiksnega dela cene toplote:
Pri povišanju fiksnega dela cene toplote oz. cene za priključno moč je Energetika Ljubljana vključila povečanje amortizacije iz naslova novo aktiviranih sredstev za proizvodnjo in distribucijo daljinske toplote, v skladu z določili 4. člena Uredbe o oblikovanju cen proizvodnje in distribucije pare in tople vode za namene daljinskega ogrevanja za tarifne odjemalce. Upoštevane investicije v novo aktivirana sredstva so posledica zgoraj obrazloženih večjih tehničnih in tehnoloških sprememb, ki so bile izvedene predvsem zaradi vedno ostrejših okoljskih zahtev s strani EU in Slovenije.
Izhodiščna skupna povprečna cena toplote (fiksni in variabilni del cene toplote za gospodinjski in negospodinjski odjem) se je, zaradi povečanja fiksnega dela cene toplote, glede na veljavno ceno v marcu 2015, zvišal za 6,18 %. Cena za priključno moč za gospodinjski odjem se je povečala z 9.553,2010 EUR/MW/leto na 12.251,4071 EUR/MW/leto (brez DDV), variabilni del cene toplote se ni spremenil (za gospodinjski odjem je cena za dobavljene količine 45,3830 EUR/MWh, brez dajatev in DDV).
To pomeni, da se bo ob upoštevanju povprečnih meteoroloških pogojev za stanovanje v bloku, v velikosti 70 kvadratnih metrov, z upoštevanjem priključne moči 7 kilovatov in letne porabe energije za ogrevanje 8.400 kilovatnih ur toplote, letni strošek toplote povišal za 23 evra oz. za nekaj manj kot 2 evra na mesec.
Če pogledamo strošek daljinskega ogrevanja navedenega primera stanovanja pred spremembo izhodiščne cene, je ta znašal 548,50 evrov, po spremembi pa letni strošek znaša 571,50 evrov.
Svet ustanoviteljev Javnega holdinga Ljubljana je dne 25. 3. 2015 podal soglasje k predlogu spremembe izhodiščne cene toplote za tarifne odjemalce, po pridobitvi soglasja pristojnega ministrstva pa se je sprememba cene toplote za tarifne skupine objavila v Uradnem listu, dne 3. 4. 2015 ter s tem stopila v veljavo.
Višja izhodiščna cena toplotne energije se bo odjemalcem toplotne energije tako prvič obračunala v mesecu maju 2015.